Що таке машинка для вирізання та тиснення та як нею користуватися

This post is also available in Українською мовою

Вже більш ніж 5 років поспіль я використовую у своїх роботах (для виготовлення листівок, міні альбомів та інших робіт) машинку для вирізання та тиснення. І хоч зараз така машинка красується на столах багатьох кардмейкерів та скраперів, для більшості вона залишається повною таємницею.

Що таке машинка для вирізання та тиснення та як нею користуватися

Що ж це таке? Що таке машинка для вирізання (або машинка для різання) та для чого вона потрібна? Відповіді на ці та інші запитання ви знайдете у статті нижче.

Розпочати, напевно, варто з того, що машинок для вирізання та тиснення є доволі багато. Відрізняються вони не лише ціною але й розмірами та відповідно своїми можливостями. Відтак, обираючи машинку для свого захоплення слід зважити на ваші потреби та сподівання.

Серед найпоширеніших та найбільш популярних машинок для вирізання та тиснення на даний момент слід відмітити: Grand Calibur (виробник Spellbinders), Artisan X-Plorer (виробник Spellbinders), Cuttlebug (виробник Provocraft), Big Shot (виробник Sizzix), Vagabond  (виробник Sizzix), Big Shot Pro (виробник Sizzix).

Що таке машинка для вирізання та тиснення?

Назва говорить сама за себе – це пристрій (механічний, хоча буває і електричний), за допомогою якого можна вирізати різноманітні фігури та робити тиснення.

Для мене машинка для вирізання це великий вдосконалений дірокол, без якого не обходиться практично жодна моя листівка.

У машинках можна використовувати різноманітні матеріали – від звичайного тонкого паперу, до надтовстого картону, прозорої плівки, кальки, вспіненої гуми, фольги, тонкої шкіри, тканини, алюмінію (перелік можна продовжувати). Одним словом машинка для вирізання і тиснення, не відміну від діроколів може працювати із товстішими матеріалами.

Яким чином працює машинка для вирізання та тиснення?

Напевно в кожного вдома за радянських часів була пральна машинка з можливістю викручувати та сушити білизну. Якщо пам’ятаєте – до неї причіплялася насадка із двома валиками між якими потрібно було просовувати білизну – таким чином віджималася вода, одяг сушився і частково розпрямлявся.

Машинка діє за аналогічним принципом: просуваючи між металевими валами “бутерброд” (складені одна на одну в певному порядку пластини + ніж/папка для тиснення + папір) ми отримуємо вирізаний елемент або ж тиснення.

Для кращого розуміння принципу роботи раджу переглянути презентаційне відео машинки Grand Calibur:

Отже для того щоб розпочати працювати із будь якою механічною машинкою для вирізання та тиснення її (машинку) слід розмістити на плоскій поверхні, на спеціальну пластину покласти ніж, накрити його папером (або іншим матеріалом), зверху притиснути ще однією пластинкою та пропустити через машинку. Аналогічним чином здійснюється тиснення.

В залежності від виробника машинки для вирізання та тиснення продаються із базовим пакетом пластин або ж без них. Для прикладу, усі машинки від Spellbinders продаються із основними пластинами, а деякі машинки від Sizzix поставляються без них. Деякі пластини, так звані перехідники та адаптери завжди продаються окремо і докупляються окремо за потреби.

З яким форматом паперу працюють машинки для вирізання?

В залежності від машинки можна працювати із різними розмірами матеріалу. Наприклад, машинка Grand Calibur від Spellbinders вміщає формат паперу А4 (ширина 21 см). А машинка Artisan X-plorer від цього ж виробника працює із папером ширина якого не перевищує 10,5 см. Аналогічно і машинки від Sizzix ширина паперу для машинок Big Shot та Vagabond не повинна перевищувати 15 см, а для Big Shot Pro – 31 см.

Сумісність машинок, ножів та папок

За наявності спеціальних перехідників та адаптерів машинки стають сумісними із ножами та папками інших виробників. Це означає, що в машинках Sizzix можна використовувати товари Spellbinders та навпаки.

Звісно, існують свої обмеження.

Наприклад, ножі серії Grand (Grand Nestabilities та деякі Grand Templates) від Spellbinders не можна використовувати у машинках Big Shot та Vagabond від Sizzix, Cuttlebug від Provocraft та Artisan X-plorer від Spellbinders. Це великі ножі, ширина яких перевищує 15 см і тому у ці машинки вони фізично не влізуть.

Аналогічно ножі серії Bigz від Sizzix не можна використовувати у машинках від Spellbinders. Вони надто товсті і в такі машинки не влізуть.

Які є види ножів для різання?

Усі ножі для різання поділяються на три групи в залежності від своєї товщини. Це:

 • товсті ножі (найтовстіші ножі із поролоновою прокладкою, наприклад ножі Bigz від Sizzix)
 • середні ножі (середні за товщиною ножі із поролоновою прокладкою, наприклад ножі від Provocraft або Sizzlits від Sizzix)
 • тонкі ножі (найтонші ножі без поролонової прокладки, наприклад ножі від Spellbinders). Такі ножі ще називають wafer-thin.

Переваги машинок над діроколами:

Ви напевно думаєте, а навіщо мені машинка для вирізання, якщо я можу вирізати елементи діроколами?

 1. Машинка для різання працює не лише із звичайним папером. Їй під силу куди більш товстіші та складніші матеріали, наприклад тканина.
 2. Ніж, на відміну від дірокола можна розташувати по всій площині пластини, не обмежуючись краєм паперу, в той час коли користуючись діроколом елемент можна вирізати лише на певній відстані від краю. Ножі ідеально підходять для виготовлення листівок із віконечками.
 3. На перший погляд діроколи дешевші за машинку. Проте якщо порівняти вартість ножа та діроколу стає зрозуміло, що ножі коштують дешевше та пропонують куди більше можливостей.

Ресурс роботи машинки для вирізання обмежений зносом пластин, об які відбувається різання. Запасні пластини продаються, їх завжди можна докупити. Проте при помірному використанні машинки одні і ті ж пластини прослужать вам декілька років.

Купити машинку для вирізання та тиснення:

У нашому магазині ви можете придбати машинки для вирізання та тиснення від Spellbinders. У нас також періодично доступні запасні пластини, перехідники та адаптери до цих машинок, а також практично увесь асортимент ножів від цього виробника:


Особисто я використовую машинки Grand Calibur та Artisan X-plorer від Spellbinders у своїх роботах. Переглянути мої роботи за допомогою цих машинок можна за цим посиланням.

SUBSCRIBE TO MY NEWSLETTER

21 Comments

  1. хороше пояснення, мені все зрозуміло. мего-машина з Халявки виявлась маленькою машинкою у порівнянні з її “сестрами” 🙂

  1. може і я колись розживуся на таке маленьке чудо:)

  1. По моєму, до мене поки-що не дуже дійшло))) Я тільки на практиці починаю розуміти принцип роботи і суть. Стільки ножів і пластин якихось треба і ковриків. Але я б хотіла таку машинку, щоб не мучитись з ножницями при вирізанні всіляких фігур,особливо рамочок гарненьких ;). Ян, дякую за пояснення. Якщо колись я таку машинку получу, то я від тебе не відстану з питаннями)

  1. Leen – не може, а точно. Таке чудо треба мати нам всім! Як у рекламі – “Ми цього варті”!
   Стаття – супер! Читала не відриваючись з затримкою дихання. Тепер тільки треба визначитись яку машинку купувати і внести її в список покупок.
   Мене цікавить таке питання: які переваги і які недоліки мають Spellbinder Wizard, Cricut, Sizzics відносно машинки Cuttlebug?
   Дякую.

  1. Отличная статья! Всё разложила по полочкам! Действительно, вещь необходимая – эти машинки!

  1. Янка, интересно наверно не одна я тебя донимала на счет машинок))?!) и поэтому ты решила всем объяснить и разъяснить что к чему и что за зверь эти чудо-машинки)))!

   1. Крис, ага, багато людей питало 🙂 і будуть ще багато питати, а кожного разу одне і теж розповідати трохи дістає, а тут все розписано, та ще й з фотками 😉

  1. Дякую, але мені все одно дорого як для хоббі, от якщо я на цьому почну багато заробляти – тоді обов’язково придбаю! 🙂

  1. Яно, дякую за цікаву статтю)) Думаю ще повернуся до неї, якщо буде можливість випробувати машинку на практиці)

  1. Дякую красно, Яночко ! Ваше пояснення поставило вс1 крапки над “И” (по-русски). Жду свой заказ и решу когда смогу заказать Вам НОРМАЛЬНУЮ машинку. Есть вопрос: “Кто производитель каждой из них?” Если не трудно напишите. Дякую !!!

   1. lusha – виробник машинки Cuttlebug (найбільша на фото) – Provocraft. виробник машинки Wizard (на фото немає) – Spellbinder. про інші нічого сказати не можу, так як не знаю.

  1. Как все подробно описано. Я вот думаю обзавестись такой машинкой, а после Ваших описаний, точно буду покупать.
   Спасибо большое.
   Примеры Ваших работ шикарные!

  1. Яна, а как папки правильно подобрать под ножи от Spellbinder? надо какую=то дополнительную покупать?

   1. Aleksenok – не зовсім зрозуміла запитання. папки для тиснення та ножі для вирізання працюють не залежно один від одного. для різних машинок і для різних ножів (та папок/пластин для тиснення) потрібна різна комбінація пластин (досок) для вирізання

    1. неправильно вопрос сформулировала я, извиняюсь…
     у меня в машинке всего 3 доски – две B и одна А, надо еще С для ножей от Spellbinder?

     1. Aleksenok – у вас, непевно, нова модель машинки Cuttlebug 🙂
      так, для ножів spellbinders треба пластина С. для тиснення ножами spellbinders треба два спец резинових коврики

      1. да, подарили новую. Спасибо за ответ, а то не могла разобраться. И в наличии этой пластины нигде нет 🙁

  1. Дякую за цікаву статтю. Насправді дуже багато мені роз”яснило в цьому напрямі. Дуже хочеться таку машинку, але так як для мене кардмейкінг це хоббі, то наразі не можу собі дозволити такого подарунку. Може колись як стану професійно займатися…

Like what you see? Drop me a comment! Thanks!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.