Типи чорнил та рекомендації щодо їх застовування. Частина III. Детально про чорнила dye

This post is also available in Українською мовою

Ми продовжуємо знайомитися із різними типами чорнил для штампування і сьогодні детально поговоримо про чорнила dye, їх властивості та найкращі сфери застосування.

Зауважу, всю інформацію я подаю на основі свого досвіду, тому вона є суб’єктивною. Інформація також є не повною, оскільки всього у цьому житті не перепробуєш. Сподіваюся для початківця цієї інформації буде більш ніж достатньо.

Dye Inks  – основні властивості:

Повернемося до нашої таблички і з’ясуємо які якості властиві чорнилам dye:

Типи чорнил та рекомендації щодо їх застовування. Частина III. Детально про чорнила dye

на якій основі вони виготовлені?

Чорнила dye виготовлені на водяній основі. Це означає що вони рідкі та легко змиваються/розбавляються водою.

скільки часу вони сохнуть?

Оскільки чорнила dye виготовлені на водяній основі вони сохнуть дуже швидко.

чи потечуть вони від води?

Оскільки вони виготовлені на основі води від води вони однозначно потечуть. Проте у цьому їх плюс – вони підійдуть для техніки розмальовування штемпельною подушечкою за допомогою акрилового блоку, води та кісточки для малювання.

чи підійдуть для тонування паперу?

Оскільки чорнила dye сохнуть швидко для тонування паперу вони абсолютно не підходять. Тонуючи папір такими чорнилами ви отримаєте просто плями, лінії, затонувати папір із плавним переходом кольору не вийде. Виключення становлять чорнила Distress.

Аналогічно до пігментних чорнил, не всі чорнила dye будуть працювати за вище описаними принципами. Існують спеціальні види чорнила dye, принцип роботи яких суттєво відрізняється.

Що ще варто знати про чорнила dye?

Зазвичай чорнила dye сохнуть дуже швидко і саме тому вони є улюбленим видом чорнила багатьох – з ними легко працювати, не потрібно витрачати час і чекати поки чорнило висохне чи навіть нагрівати його феном. Зазвичай такі чорнила висихають за лічені секунди. Саме тому чорнила dye зовсім не підходять для гарячого ембоссінгу, поки ви нанесете пудру чорнило вже висохне.

На відміну від пігментних чорнил чорнила dye просочуються у папір і стають менш насиченими. Їх також називають прозорими або такими, що пропускають світло (проте вони не є прозорі, вони всього лиш не такі яскраві як пігментні чорнила). Чорнила dye найкраще застосовувати на білому картоні/папері, адже через їхню властивість просочуватися у папір та пропускати світло на темних кольора паперу їх видно не буде, ви побачите всього лиш мокру пляму, яка згодом висохне і не залишить сліду (або залишить мінімальний слід).

Штемпельна подушечка чорнила dye виглядає твердою та “збитою” і на перший погляд може здатися що чорнила у ній мало, або воно засохло, проте це зовсім не так:

Типи чорнил та рекомендації щодо їх застовування. Частина III. Детально про чорнила dye

в порівнянні із пігментною подушечкою вона майже не вминається

Колір подушечки набагато темніший ніж колір чорнила, яким вона штампує. Для порівняння колір пігментної подушечки відповідає кольору, яким вона штампує. Тому пігментні чорнила зазвичай продаються із прозорою кришечкою, а чорнила dye – із не прозорою та кольоровою наклейкою (щоб не збивати покупця з толку):

Типи чорнил та рекомендації щодо їх застовування. Частина III. Детально про чорнила dye

Dye чорнила не варто використовувати на глянцевому папері, адже глянцеве покриття буде перешкоджати потраплянню чорнила у внутрішні шари паперу і воно ніколи не висохне, навіть фен для ембоссінгу тут не допоможе.

Типи чорнил та рекомендації щодо їх застовування. Частина III. Детально про чорнила dye

чорнило dye на глянцевому папері

Оскільки ці чорнила на водяній основі вони іноді нерівномірно вкривають поверхню штампу, особливо якщо це велика однорідна площа.

Dye чорнила з часом вицвітають, особливо якщо виштамповані зображення залишити на сонці. Такі чорнила будуть завжди текти від води, тому виштамповані ними зображення абсолютно не підходять для розмальовування маркерами.

Використовуючи чорнила dye можна легко добитися ефекту розмальовування акварельними фарбами – достатньо нанести чорнило на штамп, збризнути його водою і виштампувати.

Типи чорнил та рекомендації щодо їх застовування. Частина III. Детально про чорнила dye

Типи чорнил та рекомендації щодо їх застовування. Частина III. Детально про чорнила dye

чим більше води – тим більш розмитим вийде зображення

Типи чорнил та рекомендації щодо їх застовування. Частина III. Детально про чорнила dye

ось такий відтиск ставить аналогічний штамп чорнилом dye без збризкування водою

Таке чорнило ніколи не забруднить штампи, воно дуже легко змивається.

Штемпельна подушечка із чорнилом dye прослужить в декілька разів менше ніж аналогічна із пігментним чорнилом. Проте подушечку із чорнилом dye можна спробувати розбавити водою (але я б не радила, краще купити ре-інкер (заправку) і долити чорнила у подушечку).

Особливі dye чорнила:

До особливих dye чорнил можна віднести чорнила Distress від Ranger (Tim Holtz) адже час їхнього висихання значно більший. Про ці чорнила ми поговоримо окремо, їхні властивості та сфери застосування можна описувати безкінечно.

Чорнила dye, не зважаючи на те, що вони виготовлені на водяній основі, також бувають водостійкими (іноді їх маркують як перманентні). Це наприклад чорнила Memento від Tsukineko.

Вважають, що алкогольні чорнила також є dye чорнилами. Зазвичай продаються у баночках, а не штемпельних подушечках і не зовсім підходять для штампування. Використовувати їх із акриловими штампами у жодному випадку не можна – вони пошкодять штамп. Для резинових штампів вони безпечні. Алкогольні чорнила часто використовують у різноманітних техніках для досягнення спеціальних ефектів, використовують для створення фонів.

У наступній статті ми поговоримо про перманентні чорнила.

SUBSCRIBE TO MY NEWSLETTER

23 Comments

  1. тепер я розумію яке чорнило мені потрібно,)), виходить що я купила не підходяще))).
   ЩО до щільності подушечки. В чорнилі Ink It Up! – Black від Darice (premium dye based stamp pad) подушечка навпаки як поролонова, дуже пориста.

  1. люблю дістресс) я відкриваю для себе все нові і нові грані чорнил)

  1. прочитала про пігментні чорнила, і тепер можу сказати що подушечка в моему dye чорнилі така як в пігментному))))

  1. Яночка, большое спасибо! С каждым разом все интересней и интересней!!!

  1. Як добре, що тут можна почитати стільки цікавого про чорнила) дякую)

  1. Дуже цікава стаття, і дійсно, коли я тільки купила чорнило Memento від Tsukineko, а воно ще й було дуже світлого блакитного відтінку, я подумала, що воно якесь неяісне, засохло, але для тонування країв воно мені дуже гарно підходить.

  1. Прочитала з величезним зацікавленням
   та задоволенням! Дякую тобі,Яночко, та дівчаткам, які попросили зробити такий корисний огляд!!!

  1. З дістресом мені не дуже виходить штампувати, якісь постійні розводи, мені більше подобаються “сухіші” чорнила. Хоча тут (і на решті листівок) відбиток дістресу ідеальний…

   1. coquette – у цій статті усі приклади зроблені не дістресом, а іншим чорнилом dye (memento dew drops). особисто я дістрес ніколи не використовую для штампування – на мою думку він для цього не підходить (хіба що потрібно отримати не чіткий результат)

  1. яно,дякую за таку потрібну та цікаву інформацію!але як початківцю ,які слід придбати чорнила для перших спроб?

   1. Оленка – дякую!

    “як початківцю ,які слід придбати чорнила для перших спроб” – зі статистики нашого магазину можу сказати, що початківці часто купують набори чорнил СolorBox Cats Eye – це відносно не дорогі набори, що містять декілька кольорів чорнил. Вони є і пігментні і dye і особливі пігментні (крейдові).

    Які саме варто обрати я вам сказати не можу (це все діло смаку та уподобань), робіть висновки на основі моїх статей та на основі своїх штампів. Якщо у вас маленькі за розміром штампи – ці набори підійдуть, якщо ж штампи великі за розміром – користуватися цими штемпельними подушечками буде складніше – маленькою штемпельною подушечкою наносити чорнило на великий штамп складно (особливо рівномірно наносити).

    Якщо ви думаєте серйозно цим займатися – купуйте дорожчі якісніші чорнила, якщо просто попробувати – чорнила Dovecraft буде достатньо, воно дешеве і при правильному використанні дає нормальні результати.

   1. Підтримую Яну, я теж люблю СolorBox Cats Eye, як і всы початківці, мабуть. Це зовсім недорогі чорнила, бо по факту ви купуєте 1 колір за 10-15 гривень в цьому наборі і можете визначитись в улюбленій гамі. Це супер вибір для практикування!

    1. Я теж як початківець такі схапила 🙂 Але в мене не завжди гарно виходить виштампувати ними напис. Літери нерівномірно профарбовані. Як для вінтажних листівок – то якраз добре. А для звичайних – то негарно виходить (.
     А може я штампувала неправильно. Я перші рази сильно кілька секунд (4-5) притискала, а потім ,коли віднімала, то штампик наче трохи приклеювався… Може, справа у цьому… (?)

     1. Из своего опыта хочу добавить, чтобы надпись была равномерной, сделайте её со второго раза. Первый раз макает и ставите оттиск на черновике, второй раз макаете и штампуете там где надо;)

      пс Яна спасибо за статью!!!

  1. Сподобалось що скоро висихають 🙂 (але мінуси засмучили 🙁 ) Стаття дуже захоплююча 🙂 цікаво що буде завтра 🙂

  1. ЯНО !ДЯКУЮ ЗА ТАКІ ЧУДОВІ ПОРАДИ!ТАК МЕНІ БУДЕ ЛЕГШЕ ЩОСЬ ВИБРАТИ!)

  1. Спасибо большое за экскурс, жду дистресс. 🙂

  1. Яночко, щиро дюкую за корисну інформацію, я вперше, як взяла в руки дістресове чорнило, так і подумала, що воно прострочене, бо подушечка була не така як в колор бокса, а твердіша, смішно сказати, але я так думала досить довгий час доки не додивилася у різних МК, що вона така є. Яночко, велике Вам спасибі за детальний огляд, і за те, що він побудований саме на Вашій власній практиці, адже це є вагомим аргументом, тому що, як відомо теорія із практикою мають розбіжності, чекаю з нетерпінням наступного порту.:)

  1. Дуже вдячна за таку пізнавальну інформацію. Приємно бачити роботу професіонала)))

Like what you see? Drop me a comment! Thanks!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.